Czy wiedziałeś, że nie ma złej osobowości? A czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że ma ona olbrzymi wpływ na podejmowane przez Ciebie decyzje? I to nie tylko te związane z finansami osobistymi, ale praktycznie ze wszystkimi aspektami Twojego życia. Sprawdź, jaką masz osobowość ze mną i testem PERSO.IN.
Z czym kojarzą Ci się testy osobowościowe?
To wcale nie jest jakieś dziwne pytanie. Choć miejsce jego postawienia - blog o finansach osobistych - może być zaskakujące.
Nie mniej czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ na Twoje finanse może mieć Twoja osobowość? Ile z decyzji, które podejmujesz każdego dnia, jest od niej uzależnionych? Jak bardzo wpływa ona na podejmowane przez Ciebie decyzje związane z Twoim życiem i pieniędzmi?
Zacząłem ten wpis od postawienia tych kilku pytań, ponieważ myślę, że warto znać na nie odpowiedź. Zwłaszcza pracując nad swoimi finansami.
Bo może to, że masz problem z zarządzaniem pieniędzmi i pomimo wszelkich prób nie potrafisz nad nimi zapanować, jest spowodowane nie tyle, ile Twoją złą wolą, ale czymś zgoła innym?
A gdyby tak udało nam się poznać siebie odrobinę lepiej?
W sumie byłoby to całkiem spoko, zwłaszcza że mogłoby to nam wyjaśnić część niepowodzeń, które nas spotykają. Nie tylko w sferze naszych finansów.
I teraz wrócę do pierwszego pytania, które zadałem na początku artykułu.
Z czym kojarzą Ci się testy osobowościowe?
Z czym kojarzą ci się testy osobowościowe?
Ja wiem, że najczęściej mieliśmy styczność z czymś bardzo do nich podobnym na Facebooku (tutaj link do mojego fanpage - dołącz do mnie 😉 - klik).
Jaką postacią z “Gry o tron” jesteś? Który z bohaterów Avengers mógłby być twoim kolegą? A i nie zapominajmy o sprawdzeniu jakie nadzienie pączka pasuje do nas najlepiej 😉
To ostatnie znalazłem przy okazji szykowania aktualnego materiału i tak mnie to rozbawiło, że musiałem to tutaj umieścić 😉
Wiem, że te testy podane wyżej są całkowicie wyssane z palca i odrobinę prześmiewcze. Zakładam też, że wiesz, do czego dążę, podając te wszystkie przykłady.
Te “testy” mają jeden cel - przykuć naszą uwagę na dłużej i dać nam rozrywkę. Zbierają o nas również pokaźną ilość danych, a robią to tylko po to, aby lepiej dopasować do nas reklamy, którymi jesteśmy później zasypywani na swoim wallu.
I teraz mogłem wyjść na osobę, która do różnego rodzaju testów podchodzi z olbrzymim dystansem. I wcale się nie pomylisz, myśląc w ten sposób.
Tam gdzie człowiek dąży do samorozwoju
Jednak tam, gdzie człowiek dąży do samorozwoju, w końcu można napotkać pewnego rodzaju ścianę. Taką, której bez odpowiednich wskazówek nie uda nam się pokonać. Bo jeśli do tej pory pracowaliśmy nad sobą sami, to nasze własne ograniczenia nie pozwolą nam już na więcej.
Porównałbym to trochę do kostek domina, które zaczynają się przewracać. Wystarczy, aby tylko jedna się nie przewróciła i wszystko zostaje zastopowane na pewnym poziomie.
Przejdę jednak do rzeczy.
Gdy zaczynasz być o wiele bardziej świadomy wszystkiego, co się dzieje w twoim życiu, możesz odczuć potrzebę zgłębienia siebie jeszcze bardziej. Tylko i wyłącznie po to, aby lepiej współgrać ze sobą 🙂 Podejmować trafniejsze decyzje i pozbyć się takiego wewnętrznego wyrzutu, który może się pojawić przy okazji podejmowanych przez siebie decyzji.
Czy są jakieś konkretne narzędzia lub sposoby na to?
Pewnie, że są a jednym z nich jest test osobowości PERSO.IN. O nim samym przeczytasz więcej poniżej 🙂
Z tego wpisu dowiesz się:
- Dlaczego wybrałem test PERSO.IN?
- Czym jest test PERSO.IN?
- Na czym polega test PERSO.IN?
- Jaka jest wiarygodność testu PERSO.IN?
- Czy można zmienić swoją osobowość?
- Ile kosztuje przeprowadzenie testu PERSO.IN?
- Którą wersje testu PERSO.IN warto wybrać i dlaczego?
- Jak przebiega test PERSO.IN?
- Czy test PERSO.IN sprawdzi czy kłamiesz?
- Czy Twój nastrój może mieć wpływ na wynik testu PERSO.IN?
- Jak wygląda raport PERSO.IN?
- Czy wynik testu PERSO.IN pokrywa się z moją osobowością?
- Co na wyniki testu PERSO. IN powiedzieli moi najbliżsi?
- Jakie są moje wrażenia po teście PERSO.IN?
- Czy warto skorzystać z testu PERSO.IN?
Artykuł, który aktualnie czytasz, jest treścią sponsorowaną. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż każdemu mogę z czystym sumieniem polecić test PERSO.IN. Sam na sobie go przeprowadziłem i nie mam mu nic do zarzucenia. Pomimo tego uważam, że powinien Cię poinformować, z jakiego rodzaju wpisem masz do czynienia. Nie chciałbym, abyś czuł się przeze mnie oszukany 🙂
Dlaczego PERSO.IN?
Samemu od pewnego czasu zastanawiałem się nad przeprowadzeniem takiego testu osobowościowego. Właśnie po to, o czym wspomniałem we wstępie. Z czystej chęci dowiedzenia się czegoś więcej o sobie. Zgłębienia i poznania siebie lepiej po to, aby dowiedzieć się, czemu podejmuje takie, a nie inne decyzje. Czym są one podyktowane i dlaczego patrzę na pewne sprawy tak, a nie inaczej.
Można oczywiście podobne rezultaty uzyskać niekoniecznie poddając się testowi PERSO.IN. Test Gallupa, metoda FRIS i wiele innych mniej lub bardziej popularnych narzędzi.
To dlaczego padło akurat na test PERSO.IN? Z kilku względów.
Zanim przejdę dalej zostawię tutaj link do artykułu na blogu PERSO.IN - klik. W przystępny sposób pokazuje on to, co może zostać zmierzone na podstawie różnego rodzaju testów. Sam wpis wyjaśnia też kilka pojęć, mylnie ze sobą wiązanych. Dlatego tym bardziej go polecam 🙂
Po pierwsze
Pierwszy powód jest taki, że zostałem zaproszony do samego badania, przez Patrycję Borowską (klik). Jest ona psychologiem oraz jednym z grupy kilkunastu trenerów (klik) zajmujących się analizą wyników testu. Z nią samą odbyłem prawie dwugodzinną rozmowę pozwalającą przeanalizować moje wyniki.
Po drugie
Drugim powodem przejścia samego testu PERSO.IN jest metodologia badania i to, że opiera się on na statystyce. O tym wszystkim wspomnę poniżej, ponieważ myślę, że warto naświetlić, w jaki sposób nasze odpowiedzi są rozpatrywane. A jest to dość ciekawe i jednocześnie zawiłe, bo sam test bardzo mocno opiera się na odpowiednich metodach badawczych.
Po trzecie
Trzecim powodem była chęć rozwoju 🙂
Tak jak wspomniałem wyżej, już od pewnego czasu chciałem przeprowadzić na sobie takie badanie, aby dowiedzieć się o sobie ciut więcej. Już niejednokrotnie wspominałem na blogu, że aktualne czasy wymuszają na nas różne zachowania. Inaczej niż nasi rodzice możemy czerpać z olbrzymich zasobów współczesnego świata i nie koniecznie musimy się skazywać na swego rodzaju monotonię.
Z drugiej jednak strony wskoczenie od razu na głęboką wodę i chęć pływania w oceanie możliwości nie zawsze kończy się dobrze 😉 Dlatego uważam, że warto poznać siebie, swoje predyspozycje a nóż może się okazać, że późniejsze decyzje, które podejmiemy będą o wiele lepsze 😉
Czym jest test PERSO.IN?
Zacznijmy więc od początku i krótkiego przedstawienia bohatera naszego wpisu, czyli testu osobowościowego PERSO.IN.
Czym on jest?
Jest to (z czego w sumie można być dumnym 🙂 ) polskie narzędzie diagnostyczne pozwalające sprawdzić jak jedne osoby różnią się od drugich 🙂 Brzmi mało skomplikowanie, ale jak się przekonasz stoi za tym o wiele więcej. Bazuje ono na Modelu Wielkiej Piątki, autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae'a.
Całość badania ogranicza się to testu jednokrotnego wyboru, który ma na celu opisanie naszej osobowości. Po jego wypełnieniu otrzymujemy całkiem fajnie skonstruowany raport osobisty, który opisuje już naszą osobę.
To w sumie tyle albo aż tyle i jak się przekonasz po lekturze tego wpisu, wszystko bardzo mocno bazuje na naukowych metodach badawczych.
Czyli żadnej ściemy jak w testach z początku tego wpisu 😉
Na czym polega test PERSO.IN?
Cały test PERSO.IN polega na przebadaniu naszej osobowości. W trakcie jego przeprowadzania należy udzielić odpowiedzi na 150 pytań. Następnie wyniki naszego testu zostają nam zaprezentowane w formie raportu osobistego.
Raport ten skupia się na pięciu obszarach (to jest ta Wielka Piątka):
- People – Ludzie,
- Experiences – Doświadczenia,
- Responsibilities – Obowiązki,
- Stimulators – Stymulatory
- Obstacles – Trudności.
Jak pewnie zauważyłeś pierwsze litery z każdego z tych obszarów tworzą nazwę testu 🙂
Każdy z tych obszarów opisuje to jak zachowujemy się i działamy w odpowiednich sytuacjach, które dotyczą:
- naszej postawy, którą przyjmujemy względem innych osób
- otwartości lub jej braku na nowe doświadczenia
- tego jak podchodzimy do naszych obowiązków
- poszukiwania wrażeń i kontaktów międzyludzkich
- naszej reakcji na sytuacje stresowe i emocjonalne
Dodatkowo każdy z tych pięciu obszarów jest uzupełniony dodatkowo o 6 składowych pozwalających jeszcze precyzyjniej opisać osobę udzielającą odpowiedzi.
Dzięki temu dostaje się dokładniejszy obraz siebie oraz uwidaczniają się szczegółowe różnice pomiędzy osobami odpowiadającymi na te same pytania.
Jak można doczytać na stronie testu - cytuje:
“Daje to więcej kombinacji niż jest ludzi na Ziemi!”
Także pomimo tego, że dwie osoby uzyskają podobne wyniki ogólne to właśnie te szczegółowe składowe pokazują znaczące różnice pomiędzy każdym z nas 🙂
Poniższy film - polecam za subskrybować kanał jego autora 🙂 - opisuje to w jeszcze bardziej przystępny sposób.
Zaciekawiony wpisem? Jeśli tak to dołącz do mojego newslettera, aby zawsze być z nimi na bieżąco 🙂 Zaczekaj to jeszcze nie wszystko - dodatkowo otrzymasz DARMOWEGO e-booka pomagającego oszczędzać pieniądze 🙂
Wiarygodność testu PERSO.IN
Aby jednak test PERSO.IN mógł być traktowany poważnie, należałoby go odnieść do podobnych kwestionariuszy, które już istnieją na rynku.
Jednym z takich testów jest adaptowany przez Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego – NEO-PI-R. Jest to podobny test bazujący na poszczególnych obszarach pochodzących z zakresu Wielkiej Piątki.
Wyniki pomiędzy oboma kwestionariuszami są bardzo do siebie podobne i oscylują pomiędzy wartościami 0,79-0,90.
Wbrew pozorom to całkiem sporo 😉
Kolejną rzeczą, która mnie przekonała do tego testu były badania statystyczne oraz ich zastosowanie.
Każda nasza odpowiedź jest porównywana z odpowiedziami podobnych nam ludzi. A ich bazę stanowiła grupa aż 1063 pełnoletnich osób.
A gdzie jest ta statystyka widoczna w naszym przypadku?
Właśnie w wynikach - a raczej na ich osiach 🙂 Najlepiej prezentuje to grafika poniżej.
Czy można zmienić swoją osobowość?
Ok, mając za sobą część teoretyczną i to czym jest test PERSO.IN myślę, że można się na chwilę zatrzymać. Pytanie, nad którym teraz chciałbym się pochylić, dotyczy naszej osobowości.
Czy można ją zmienić?
I nie bez przypadku stawiam je właśnie teraz, ponieważ osobiście bardzo nurtowało mnie to pytanie. Zakładam też, że i Ciebie może ono zastanawiać. A myślę, że warto sobie na nie odpowiedzieć, jeszcze za nim człowiek postanowi wykonać test, mając mylne przekonania na ten właśnie temat.
W trakcie swoich konsultacji pozwoliłem sobie zadać to pytanie. Odpowiedź, którą uzyskałem otrzymujemy również w naszym raporcie osobistym. W tej kwestii uważa się, że nasza osobowość jest względnie stała i na przestrzeni czasu raczej niezmienna.
Ale...
Ale na naszą osobowość składają się cechy, z którymi się urodziliśmy oraz takie, które nabywamy z biegiem lat. Daje nam to więc pole do pewnych zmian, które możemy wprowadzić w swoim życiu.
Po wykonaniu testu PERSO.IN i otrzymaniu raportu osobistego dostajemy właśnie taką możliwość. Znajdują się w nim tak zwane przewagi oraz ryzyka (o nich niżej). A gdy już je poznamy, możemy próbować na nie wpływać i gdy coś nam przeszkadza, możemy to zmienić. W drugą stronę też to działa. Gdy w jakimś zakresie jesteśmy naprawdę dobrzy, możemy to pogłębić.
Ile kosztuje przeprowadzenie testu PERSO.IN?
Z racji tego, że jest to blog o finansach osobistych, nie mogło zabraknąć również części związanej z kosztami takiego testu. A te kształtują się na trzech poziomach cenowych.
Poziom pierwszy
Pierwszy poziom jest tym najtańszym. A pisząc najtańszym, mam na myśli, że darmowym 🙂 Tak, dobrze czytasz.
Każda osoba chcąca przeprowadzić na sobie test PERSO.IN może to zrobić całkowicie za darmo. Wystarczy kliknąć ten link - klik - i zostaniesz przeniesiony na odpowiednią stronę.
Jednak jak to zazwyczaj bywa z darmowymi testami, wyniki które otrzymasz, będą w pewien sposób niepełne. Jak wspomniałem sam wynik testu i jego opracowanie składa się zazwyczaj z 31 stron w formacie PDF, w którym jest pełny obraz nas i naszej osobowości.
W darmowej wersji otrzymujemy jedynie:
- nasz ogólny wynik ekstrawersji
- film wideo z wyjaśnieniem wyniku i ćwiczeniem
- 3 strefy, w których się sprawdzimy
- 3 szanse oraz 3 ryzyka wynikające z naszej osobowości
Te ekstrema, strefy oraz ryzyka i szanse przewijają się w całym tym wpisie, pod postacią odpowiednich grafik 🙂 To są właśnie wyniki mojego testu, więc możesz się z nimi śmiało zapoznać. W taki sam sposób zostaną przestawione Twoje wyniki.
Poziom drugi
Za drugi próg już należy zapłacić. Na ten moment jest to promocyjna cena w wysokości 149 złotych. Klikając ten link - klik - przeniesiesz się od razu na stronę zakupu. Normalna cena tego testu to 250 złotych więc jeśli myślisz nad wykonaniem testu PERSO.IN, to może właśnie teraz, jest na to najlepszy moment.
Co otrzymasz w wersji płatnej?
Cały 31 stronicowy raport na temat swojej osobowości stworzony na podstawie Modułu Wielkiej Piątki.
A w nim znajdziesz:
- 5 ogólnych opisów naszej osobowości pod każdym z obszarów Wielkiej Piątki
- 30 bardziej szczegółowych opisów naszej osobowości (po 6 w każdym z obszarów)
- 15 podpowiedzi gdzie możemy się sprawdzić (po 3 w każdym z obszarów)
- 5 tak zwanych wskazówek mających na celu pomóc nam w lepszym podejmowaniu decyzji (po 1 na obszar)
- 15 ryzyk oraz 15 przewag (w każdym z obszarów po 3) które mogą nam przeszkadzać lub pomagać w różnych sytuacjach życiowych
Warto też dodać, że gdy zrobisz sobie darmową wersję testu PERSO.IN i postanowisz, że jednak chcesz wykupić wyższy pakiet, nie będziesz musiał ponownie odpowiadać na te wszystkie pytania. Takie sprytne rozwiązanie, aby nie marnować czasu 😉
Poziom trzeci
Ostatni pułap cenowy jest jednocześnie tym najdroższym. Oprócz pełnego raportu osobistego mamy możliwość umówienia się na spotkanie z certyfikowanym trenerem PERSO.IN.
Jego koszt to 599 złotych na stronie PERSO.IN, ale szukając głębiej w sieci, można znaleźć je odrobinę taniej. Podejrzewam, że różnica cenowa jest spowodowana osobą samego trenera, jego doświadczenia i tego co my sami chcemy osiągnąć po konsultacji z nim.
Którą wersje testu PERSO.IN wybrać?
Znając teraz rozstrzał cenowy, pomiędzy poszczególnymi wersjami można sobie zadać pytanie, który pakiet wybrać?
I podobne pytanie zadałem Patrycji w trakcie omawiania swojego raportu osobistego. Odpowiedziała jak prawdziwy zawodowiec - pytaniem na pytanie 😉 - czyli jak ja oceniam przydatność konsultacji z nią?
Muszę przyznać, że dała mi swoimi słowami sporo do myślenia i muszę powiedzieć, że uważam, że lepiej omówienie raportu przeprowadzić z certyfikowanym trenerem.
Teraz chciałbym to nieco uzasadnić i pokazać to z mojej perspektywy.
Dlaczego warto porozmawiać z trenerem PERSO.IN?
W trakcie omawiania całego raportu było kilka kwestii, z którymi się nie zgadzałem lub były one dla mnie niejasne. I to pomimo pełnych opisów poszczególnych cech mojej osobowości.
Dzięki konsultacji mogłem się dopytać o pewne szczegóły oraz pogłębić wiedzę w tych miejscach, które wydawały mi się istotne. Zostawały również zadawane mi pytania pomocnicze, które w momencie udzielania przeze mnie odpowiedzi dawały mi lub nam szerszy kontekst.
To według mnie jest mocno kluczowe przy okazji pracy nad sobą lub poznawaniem siebie. Uważam, że po prostu takie konsultacje z certyfikowanym trenerem są bardzo przydatne i osoby, które bardzo serio podchodzą do sprawy związanej ze swoim rozwojem, nie będą miały poczucia, że zmarnowały na taką rozmowę swoje pieniądze.
Dlaczego nie warto rozmawiać z trenerem PERSO.IN?
Jednakże sam raport jest na tyle fajnie skonstruowany, że można bez problemu pozwolić sobie na jego zakup bez konsultacji z trenerem. Ponownie powrócę do tego jak jest on zbudowany. Wszystko jest na tyle czytelnie rozpisane, że bez problemu będziemy w stanie zrozumieć, o czym mowa.
W moim przypadku raport opisał mnie bardzo dobrze i nie czułem się zaskoczony jego wynikami. Inaczej może być u Ciebie i wiem z rozmowy z Patrycją, że i takie osoby się zdarzają.
Uważały się za całkowicie inne persony, a wyniki testu mówiły o nich co innego. Wtedy taka konsultacja może w pełni odpowiedzieć na nasze wątpliwości i rzucić dodatkowe światło na te elementy, których nie rozumiemy.
Darmowa wersja testu PERSO.IN pomoże podjąć decyzję
Myślę, że zrobienie nawet darmowej wersji testu, aby zobaczyć, jak on przebiega i wygląda od środka, może zrobić każdy dorosły. Później w zależności jak będziesz się z tym czuł możesz wykupić pakiet rozszerzony - w końcu nie będzie trzeba ponownie wypełniać testu a san wynik otrzymasz praktycznie z automatu 😉
I na tym etapie w zależności co się w nim pojawi i jakie będą Twoje odczucia podjąć decyzję co z tym fantem dalej robić 😉
Czy pozostać przy samym raporcie, czy jednak pokusić się o odpowiednią konsultację. Zawsze można dodać dodatkowy cel oszczędnościowy w budżecie domowym i odkładać jakieś nadwyżki 🙂
Jak przebiega test PERSO.IN?
W tym momencie przyjmijmy, że zdecydowałeś się na przeprowadzenie testu PERSO.IN. Jak to dalej będzie wyglądać?
Po wykupieniu swojej wersji kwestionariusza otrzymasz link do swojego badania na maila. Pod tym linkiem kryje się zestaw pytań i odpowiedzi zbudowany na podstawie metody Wielkiej Piątki.
Wszystkie pytania są między sobą pomieszane i generalnie nie jesteśmy w stanie określić który element naszej osobowości jest właśnie przez nie sprawdzany. Nie mniej warto odpowiadać na te pytania szczerze i w zgodzie ze sobą. W końcu mają one mierzyć naszą osobowość 😉
Aby odpowiedzieć na postawione pytania - te mają formę zdań - wybieramy jedną z sugerowanych odpowiedzi. Te zawierają się w poniższych stwierdzeniach:
- Całkowicie się zgadzam
- Zgadzam się
- Ani się zgadzam, ani się nie zgadzam
- Nie zgadzam się
- Całkowicie się nie zgadzam
Po wybraniu najbardziej nam odpowiadającej odpowiedzi przechodzimy do następnego pytania. Całość nie powinna nam zająć więcej niż 20 minut 🙂 Także nie jest źle zwłaszcza jak jesteśmy mocno zapracowani 😉
Trochę jak multiselect?
Samemu wypełniając test, miałem też wrażenie, że część pytań, które się w nim pojawiają, są albo zdublowane, albo tak bardzo do siebie podobne, że czułem się lekko skołowany. Miałem przemożne wrażenie, że mają one na celu sprawdzić, czy nie kłamię 😉 Jeśli starałeś się wstąpić do policji to pewnie kojarzysz test typu multiselect i to, że on akurat sprawdza, czy kandydat na policjanta przypadkiem nie oszukuje.
Samemu miałem, dokładnie takie wrażenie wypełniając test PERSO.IN. Także pchnięty tym przeczuciem zadałem odpowiednie pytanie w trakcie swoich konsultacji 😉
Na szczęście moje podejrzenia okazały się bezpodstawne i nic takiego się nie dzieje. Także jeśli samemu będziesz mieć podobne wrażenie, to wszystko jest ok i tak ma być 🙂
PERSO.IN a kłamstwo
A gdyby tak chcieć w jakiś sposób naciągnąć odpowiedzi? 😉
No wiadomo, człowiek podświadomie chciałby wypaść jak najlepiej i to w każdym teście.
Czy z racji tego sam test lub trenerzy, z którymi możemy go później omówić, są na to w jakiś sposób przygotowani?
Sam byłem mocno ciekaw dlatego, że podczas wypełniania kwestionariusza miałem wrażenie, że staram się wypaść lepiej i dawać - według mnie - bardziej odpowiednie odpowiedzi 😉
Nie obyło się bez zadania Patrycji tego pytania, bo byłem po prostu ciekaw, jak to wygląda.
Odpowiedziała mi, że:
Po pierwsze - test PERSO.IN nie sprawdza, czy kłamiemy 🙂 Owszem, niektóre testy mają taką możliwość, ale stosowna skala nie została umieszczona w kwestionariuszu PERSO.IN. Możemy być więc o to spokojni.
Po drugie - osoba która przegląda później nasz raport nie ma wglądu w nasze odpowiedzi. Wszystko dzieje się automatycznie i bez udziału osób trzecich. Zdejmuje to z naszych barków obawę, że odpowiedzi, których udzielimy, mogą być źle odebrane przez osoby, z którymi nasz wynik konsultujemy.
Po trzecie - w końcu to nasz raport opisujący naszą osobowość. I generalnie rzecz ujmując, powinno nam zależeć na tym, aby być po prostu szczerym 🙂 Trudno będzie pracować nad naszym raportem jeśli nie będzie on odzwierciedlał nas samych 😉
Totalne zdołowanie lub huraoptymizm a wyniki PERSO.IN
I teraz ważna uwaga. Na samym początku wypełniania testu dostajemy informację, o warunkach których należy przestrzegać.
Albo może inaczej.
Jakie warunki powinniśmy sobie stworzyć, aby nasz wynik był jak najbardziej miarodajny. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się w naszym otoczeniu. Pozbyć się różnego rodzaju rozpraszaczy, a także podejść do testu wypoczętym.
Podpytałem się o te warunki później Patrycji. Jaki mogą mieć one wpływ na nasz wynik? Czy to, że jesteśmy zmęczeni, zdołowani lub po prostu bez nastroju może mieć jakieś odzwierciedlenie w samych podawanych przez nas odpowiedziach?
To samo w drugą stronę - czy to, że będziemy mieli super nastrój i będziemy mieli poczucie, że możemy góry przenosić również znajdzie odzwierciedlenie w naszym wyniku?
Ponownie dostałem konkretną odpowiedź na swoje pytanie 🙂 Najbardziej optymalne warunki to takie gdzie rzeczywiście jesteśmy w stanie wyegzekwować czas i miejsce na to, aby wypełnić w spokoju swój egzemplarz testu. Oczywiście nie zawsze mamy na to wpływ i nie zawsze uda nam się zorganizować taki moment w ciągu dnia, ale warto do tego dążyć.
Ale czy będzie to wszystko miało jakieś odzwierciedlenie w naszych wynikach?
Nie powinno mieć, bo w końcu nasza osobowość jest niezmienna 😉
Choć dalej warto zapewnić sobie odpowiedni poziom skupienia po prostu po to, aby podejść do testu w sposób jak najbardziej odpowiedni 😉
Jak wygląda raport PERSO.IN?
Co się dzieje po wypełnieniu testu PERSO.IN? Otrzymujemy nasz raport 🙂 W zależności czy zdecydowaliśmy się na badanie darmowe lub płatne, będzie on inaczej wyglądał. Ja pozwolę sobie skupić się nad tym płatnym, bo taki sam otrzymałem i przez jego pryzmat opisuje cały test.
Mój raport składał się z 33 stron opisujących mnie i moją osobowość.
Sam raport podzielony jest na pięć części. Każda z nich jest stosownie opisana i objaśniona 🙂
Każdy z elementów, który został zmierzony, jest opisany jedną skalą główna wraz z objaśnieniem. Na każdą z tych skal głównych składa się 6 mniejszych skal, które również zostały stosownie opisane.
Pod koniec sekcji otrzymujemy też wskazówkę sugerującą nam, w jaki sposób możemy wykorzystać nasze predyspozycje.
Pod nią kryją się możliwe przewagi oraz ryzyka, które są zawarte w naszej osobowości oraz informacje, w jakim środowisku nasze najlepsze cechy mogą zostać wykorzystane 🙂 Myślę, że warto wspomnieć, że to co jest w danej chwili naszym ryzykiem, w innym momencie naszego życia może być przewaga i na odwrót 🙂
Wszystko jest na tyle fajnie opisane, że raczej bez problemu uda Ci się zrozumieć co otrzymałeś. Odrobinę inaczej może być jednak wtedy gdy rezultaty Twojego testu są dla Ciebie zaskakujące. Właśnie wtedy przydaje się konsultacja z trenerem, który co nieco może rozjaśnić 🙂
Raport komunikacyjny, czyli jak ze mną rozmawiać
Oprócz samego raportu na temat swojej osobowości otrzymujemy również raport komunikacyjny.
Czym on jest?
Ściągawką na temat tego jak należy z nami rozmawiać 🙂
Otrzymujemy do niego dostęp praktycznie na samym końcu naszego raportu.
Nie mniej jest on całkiem pomysłowo zorganizowany. Opisuje nasze ogólne predyspozycje sporządzone na podstawie naszego raportu.
Podzielony jest na pięć sekcji.
Pierwsza z nich mówi o tym jak się z nami komunikować.
Za to każda następna podaje jak na tacy konkretne podpowiedzi jak to robić oraz czego unikać przy komunikacji. Pojawiają się tam również podpowiedzi jak motywować nas do pracy oraz co wpłynie na naszą satysfakcję podczas współpracy.
Pomimo tego, że jest to niespełna dwustronicowy dokument, ukazuje on nasz całkowity obraz. Oczami wyobraźni już widzę jak taki skrócony opis naszej osobowości jest wykorzystywany w pracy 😉
Czy wynik testu PERSO.IN pokrywa się z moją osobowością?
Czy wynik testu PERSO.IN są rzeczywiście odzwierciedleniem mojej osobowości?
Muszę powiedzieć, że w moim przypadku tak 🙂
W trakcie konsultacji z trenerem i przechodzenia przez wszystkie poszczególne elementy raportu utwierdzałem się w przekonaniu, że jego wyniki bardzo dobrze odzwierciedlają mnie.
Były pewne zaskoczenia w wynikach, z których nie zdawałem sobie sprawy i tutaj bardzo przydała się pomoc Patrycji. Umiejętne kierowanie rozmowy pozwoliło mi zobaczyć, że rzeczywiście to, co otrzymałem w raporcie to ja.
Ba nawet byłem sobie w stanie przypomnieć konkretne sytuacje, w których dane ryzyko lub przewaga się ujawniły.
Ogólnie rzecz ujmując, byłem nad wyraz zadowolony, bo nie powiem, ale gdzieś podświadomie obawiałem się tego co może wyjść z tego testu. Niby człowiek siebie samego zna (czasami nawet uważa, że całkiem dobrze) a tutaj może się okazać, że jest się całkowicie inną osobą.
Na szczęście w moim przypadku wszystko się potwierdziło, co nie zmienia faktu, że same wyniki pokazały mi więcej, niż o sobie mogłem powiedzieć. Uświadomiły mi też miejsca, w których powinienem nad sobą popracować, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki 🙂
Test PERSO.IN a najbliżsi
Ok, skoro ja uważałem, że test PERSO.IN tak dobrze mnie opisuje to co na to powie moje najbliższe otoczenie? Jeśli chodzi Ci po głowie takie pytanie to już spieszę z odpowiedzią 🙂
Moi najbliżsi po zobaczeniu raportu, który otrzymałem, jednogłośnie odpowiedzieli, że odzwierciedla mnie on prawie w 100% 🙂 Owszem, nie są w stanie stwierdzić, jaki jestem poza domem czy w pracy, ale na tyle na, ile mnie znają, to sam raport opisuje mnie bardzo dobrze.
To jest dla mnie również pewien wyznacznik tego czym jest PERSO.IN.
Bo nam samym może się wydawać, że jesteśmy tacy albo inni, ale to właśnie nasze najbliższe otoczenie jest w stanie powiedzieć na nasz temat najwięcej. Z czego często sami nie zdajemy sobie sprawy, bo w sumie nigdy się o to nie pytamy. A przynajmniej ja nigdy się o to nie zapytałem 😉
Teraz przynajmniej mam potwierdzenie tego, że inni postrzegają mnie tak samo jak ja postrzegam siebie 🙂
Jakie mam wrażenia po teście PERSO.IN?
Z początku podchodziłem z pewnymi obawami do całego tego testu. Pomimo wiedzy na temat tego jak się go wykonuje, w jaki sposób są przeprowadzone badania itd. ogarniał mnie pewien niepokój, w związku z nim.
Czego mogę się po nim spodziewać? Jakim człowiekiem się okaże?
Jednak już po otrzymaniu całego raportu oraz konsultacji, którą miałem możliwość przejść, wraz z Patrycją emocje opadły.
Okazało się, że obawy związane z wynikami są bezpodstawne i obraz, który się ukazał w raporcie, opisuje mnie takim, jakim jestem.
Co jednoznacznie mnie uspokoiło. Przecież nikt nie chciałby się dowiedzieć, że jest inny niż się sam postrzega 😉
Czy warto skorzystać z testu PERSO.IN?
Myślę, że już na sam koniec tego wpisu mogę się pokusić o takie podsumowanie. Pewnie udało się to odczuć i moja odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z testu PERSO.IN będzie już raczej oczywista 😉
Tak, uważam, że warto wypełnić test PERSO.IN 🙂
Jest to niesamowite narzędzie pozwalające poznać siebie lepiej. Bardzo celnie opisujące nas samych i to, czym się kierujemy w naszym życiu.
Nasza osobowość ma niebagatelny wpływ na to jak podejmujemy decyzje i nie mówię tutaj już tylko o decyzjach związanych z naszymi finansami 🙂
Lepsze poznanie siebie ułatwi nam wiele spraw w życiu codziennym i zawodowym 🙂
Co myślisz na temat testu PERSO.IN? Jesteś skłonny go przeprowadzić czy jednak nie do końca? Jakie są dodatkowe profity wynikające z posiadania wiedzy o sobie i tego, w jaki sposób podejmujemy decyzje?
Zapraszam do komentowania 🙂
Cześć.
Linki do powiązanych artykułów
- Na czym NIE warto oszczędzać pieniędzy?
- Jak zmotywować się do oszczędzania?
- Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?
- Złe nawyki finansowe utrudniające oszczędzanie
- Dobre nawyki finansowe przydatne w oszczędzaniu
- Najpopularniejsze mity dotyczące oszczędzania pieniędzy
- Podstawowe zasady racjonalnego wydawania pieniędzy
- Najczęstsze błędy finansowe, które popełniamy
- Podstawowe zasady oszczędzania pieniędzy
- Fundusz celowy - co to takiego?
- Odroczona gratyfikacja a oszczędzanie pieniędzy
- Błędy poznawcze czyli jak zdarza nam się podejmować finansowe decyzje
Cześć! Mam na imię Jakub, ale wolę jak się mówi do mnie Kuba. Na co dzień pracuje na etacie (niezwiązanym z tematyką bloga), ale za to w nocy, gdy nikt nie patrzy - walczę ze złymi nawykami finansowymi oraz zmęczeniem, bo kto ma małe dziecko, ten wie, jakie to stawia przed nim wyzwania 😉 Dzięki temu nietypowemu hobby (mowa o finansach oczywiście 😉 ) zostałem bohaterem w naszym domu. Zresztą jak wiadomo - nie każdy heros musi nosić pelerynę 😉 Czytaj dalej
Mogą Cię zainteresować
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Zostaw komentarz