fotograf ślubny patrzy na zrobione zdjęcie

Fotograf ślubny i kamerzysta – jak ich wybrać?

autor
Brak komentarzy

Przygotowania do ślubu i wesela - idziemy w nich jak burza z piorunami. Pozostał nam do znalezienia ostatni - ale nie mniej ważny - członek Waszej ekipy weselnej. A będzie nim fotograf ślubny i kamerzysta.
I to na nich dwóch się teraz skupimy.

Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie nic tak nie zapada w pamięć jak wujostwo tańczące na parkiecie. A jeszcze lepiej jak można takie wspomnienie mieć na stałe -
w formie fotografii lub filmu. Dla Was też będzie to nie lada pamiątka. Zwłaszcza, że szykowaliście się do tego wieczoru dobrych kilkanaście miesięcy. Niestety ludzka pamięć potrafi płatać figle i z czasem pewne wspomnienia się zacierają. Dlatego - dzięki ekipie
w postaci fotografa ślubnego i kamerzysty - zachowacie je w formacie HD 🙂 

Fotograf ślubny - gdzie szukać?

Aby upamiętnić wszystkie chwile tego ważnego wydarzenia jakim jest Wasz ślub warto zastanowić się nad wynajmem profesjonalnego fotografa. W tym przypadku należy zacząć szukać takiej osoby mniej więcej z dwu letnim wyprzedzeniem. Tak, tak - im wcześniej tym lepiej. Same poszukiwania można zacząć podobnie jak orkiestry weselnej - od najbliższych znajomych i rodziny. Wystarczy przejrzeć zdjęcia ślubne
i zobaczyć czy nam się one podobają. Wierzcie lub nie, ale zauważycie na pewno jeśli będą one po prostu słabo zrobione. Po za tym, sami na nich obecni na pewno powiedzą Wam jeżeli byłoby coś nie tak.

W innym przypadku internet aż huczy od ofert wynajmu i nie powinno być większego problemu z wybraniem przez Was odpowiedniej oferty. Bardzo często fotograf ślubny współpracuje również z kamerzystą. Także jeśli chcielibyście mieć jeszcze film to zazwyczaj jest on robiony w pakiecie ze zdjęciami.

Oczekiwania

Tak samo jak w wypadku orkiestry weselnej zastanówcie się czego oczekujecie od fotografa ślubnego i kamerzysty. Jakie zdjęcia Was interesują? Jaki film będzie Wam odpowiadał? Co byście chcieli, aby zostało uchwycone na "kliszy". Warto ustalić takie sprawy jeszcze przed spotkaniem ponieważ może się okazać, że dana ekipa nie będzie w stanie wykonać usługi jaka Was interesuje. Wy dzięki określeniu Waszych potrzeb zawczasu zdążycie znaleźć odpowiedni zespół, który spełni Wasze oczekiwania.

Jeśli Waszym marzeniem będą wstawki kręcone z drona to pamiętajcie, aby poprosić
o przedstawienie Wam stosownych zezwoleń. Nikt nie chce, aby niewprawiona osoba spowodowała jakiś wypadek z Waszym lub Waszych gości udziałem.


Znajdź mnie w social mediach


Ile zapłacimy za fotografa ślubnego?

Oprócz kwoty za wynajem ekipy musicie ich dopisać do listy gości i opłacić im miejsce przy stole. Należy również sprawdzić czy dojazd do Waszych domów, miejsca ceremonii i sali weselnej jest w cenie, czy będzie trzeba dodatkowo do tego dopłacić. Podobnie jak w przypadku orkiestry należy określić pewne sprawy związane z obsługą Waszego wesela. Na co wyrażacie zgodę a czemu jesteście kategorycznie przeciwni.

Powinniście zwrócić uwagę na to co znajduje się w ofercie cenowej konkretnego fotografa ślubnego. Czy dostaniecie sam album ze zdjęciami czy może foto-książkę? W jakim formacie zostanie nakręcony film z wesela? Ile płyt z filmem i na jakim nośniku je dostaniecie? Ile czasu będzie trzeba czekać na gotowe zdjęcia? Czy dochodzą dodatkowe sesje w plenerze i jaki jest ich koszt? To tylko część pytań, które powinniście zadać.

I w tym przypadku również należy sporządzić odpowiednią umowę. A przy jej podpisywaniu najprawdopodobniej zapłacić drobną zaliczkę.

Fotograf ślubny robi zdjęcia młodej parze
Dobry fotograf ślubny potrafi uchwycić każdą chwilę fot. yrcca from Pixabay

Porada odnośnie ceny

Sam jeszcze przed wzięciem ślubu trafiłem na pewien artykuł napisany dla jednego
z popularniejszych portali w naszym kraju. Autor tego artykułu, (nomen omen) zajmujący się fotografią ślubno-weselną, zwrócił uwagę na ceny takich usług. Najważniejsze co wynikało z tego tekstu to stosunek "ceny do jakości". I prosta zależność.

Im cena niższa tym prawdopodobnie i jakość. Jeśli ktoś w Waszym regionie ogłasza się zdecydowanie poniżej jakiejś średniej to prawdopodobnie jest to początkujący fotograf - amator. Możliwe, że jest to osoba szukająca swoich pierwszych zleceń. Wiadomo od czegoś trzeba zacząć. I właśnie ceną chce przyciągnąć swoich pierwszych klientów. Cena średnia dla danego obszaru to już tacy - powiedzmy szczerze - wyjadacze. W dużej mierze solidne firmy będące na rynku już trochę czasu. Jakość takich zdjęć będzie na pewno na wyższym poziomie niż u początkującego fotografa. Cena jakby "z kosmosu" to już prawdopodobnie "fotograf przez duże F", który i z Wami w podróż poślubną pojedzie, aby ją uwiecznić.

Najważniejsze dla Was powinny być i tak zdjęcia, które ma w swoim portfolio. To na ich bazie będziecie w stanie podjąć jakąś konkretną decyzję. Cena nie zawsze jest adekwatna do umiejętności a zdjęcia to już namacalny ich dowód 🙂 Dobrym pomysłem jest też prośba o kontakt do osób, które już korzystały z jego usług. To mogą być najlepsze rekomendacje do zatrudnienia konkretnego fotografa ślubnego 😉

Jeśli już znaleźliście swojego fotografa to nadszedł czas na trening uśmiechu numer "5". Na pewno Wam się przyda 🙂

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.