obraczki slubne leza na bukiecie z kwiatow

Znajdźmy nasze obrączki ślubne

autor
Brak komentarzy

Obrączki ślubne mogą przysporzyć więcej kłopotów przy poszukiwaniach niż wybór tego jedynego pierścionka zaręczynowego. Może dlatego, że mają one nie tylko pasować ale i podobać się Wam obojgu 😉 Nie jest to łatwe zadanie choć wiem, że wystarczy rzucić okiem na ten jedyny komplet aby wiedzieć, że to właśnie te. 

Nadszedł w końcu ten czas, w którym stoicie na przeciwko siebie, trzymacie się za ręce
i wypowiadacie następujące słowa - "Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości
i wierności...". To własnie wtedy jest ta chwila w trakcie, której wymieniacie się obrączkami. Są one symbolem Waszej miłości do siebie, a także ważnym elementem przygotowań do ślubu. Dlatego nie należy pozostawiać wyszukania najlepszego dla Was kompletu na ostatnią chwilę a odpowiednio zaplanować to w czasie. Czasami zdarza się tak, że trzeba poświęcić na te poszukiwania więcej czasu niż zakładaliście. Warto być na to przygotowanym. Nie tylko czasowo ale i finansowo.

Ustalcie budżet

Przed podjęciem decyzji o zakupie obrączek zastanówcie się jaką kwotę chcielibyście przeznaczyć na Wasze obrączki. Najlepiej jeszcze przed samym wyruszeniem na poszukiwania. Wiem, że decydowanie się na taki krok jeszcze przed pójściem do salonu jubilerskiego może być kontrowersyjny ale ułatwi Wam to w pewien sposób podjęcie decyzji. Wchodząc do jubilera można dostać - że tak to ujmę - małpiego rozumu. Tyle się przecież świeci i emanuje. Wręcz mówi: - "Kup mnie, to mnie wybierz " 😉 Do tego dochodzą jeszcze emocje związane z wyborem tak dla Was ważnego elementu - nie tyle co części garderoby - co symbolu Waszego uczucia. Niech taka kwota będzie pewnego rodzaju hamulcem bezpieczeństwa. Takim zabezpieczeniem Waszego budżetu weselnego, który w momencie wyboru - zbyt kosztownego - mógłby zostać poważnie nadwątlony.


Znajdź mnie w social mediach


Poszukiwania

Według mnie najlepiej zacząć poszukiwania najpóźniej do pół roku - maks - trzech miesięcy przed ślubem. Wierzcie lub nie ale może to zająć dość sporą ilość czasu, zwłaszcza jeśli sami nie będziecie wiedzieli czego chcecie. Nie ułatwia tego również ogromny wybór obrączek dostępnych w salonach jubilerskich czy u złotnika. Pomijając nawet oferty będące dostępne na stronach internetowych. Kolory, kształty, dostępne wzory - wybór jest na prawdę olbrzymi i podejrzewam, że nie zawsze będziecie zgodni co do tego jakie obrączki podobają Wam się najbardziej.  Nie ma co kryć to Wy będziecie
w nich chodzić na co dzień. Z tego właśnie powodu nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę aby móc na spokojnie poszukać najodpowiedniejszego zestawu - tych najbardziej wyjątkowych dla Was obrączek.

Oczekiwanie na komplet

Do samego okresu zakupu należy jeszcze dołożyć okres przygotowania dla Was Waszego zamówienia. Może to trwać kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Jest to uzależnione od tego w jaki sposób zostaną one wykonane. Czy są jedno czy wielokolorowe. Czy znajdują się w nich dodatkowe ozdoby. Czy jakiś konkretny model będzie dla Was
w jakiś sposób personalizowany. W zasadzie im bardziej skomplikowana obrączka tym okres oczekiwania na nią może być dłuższy. Dodatkowo, jeśli coś będzie nie tak
z obrączkami i będzie trzeba je poprawić nie będziecie musieli się stresować, że czas Was goni a poprawki się przedłużają.

Charakterystyczne cechy obrączek

Poszukując swoich obrączek ślubnych na pewno przymierzycie lub obejrzycie ich całe dziesiątki - jak nie setki - w poszukiwaniu tych jedynych. Zwracajcie uwagę przy wyborze nie tylko na kształt i krój jaki Wam się najbardziej podoba ale również jak się w nich czujecie. To bardzo ważne ponieważ będziecie ich "używać" na co dzień 😉 Po za tym istnieje możliwość, że da się wykonać jakiś model obrączki zmieniając nieznacznie jego parametry aby bardziej Wam pasował. Może mieć to oczywiście wpływ na cenę końcową, ale nie zawsze. Najlepiej zapytać sprzedawcy jakie macie możliwości personalizacji ich dla siebie.


Ranking kont i lokat


Parametry obrączek:
  • szerokość - nie skupiając się tylko nad wymiarami metrycznymi najłatwiej określić tą szerokość wizualnie - czy dana obrączka jest mocno widoczna na palcu. Oczywiście im szersza tym bardziej widoczna ale również bardziej odczuwalna. Sam ten parametr ma też wpływ na możliwość dodania kamieni ozdobnych oraz wielkości graweru jeśli się na niego zdecydujecie.
  • grubość - jest to wymiar związany przede wszystkim z tym jak wybrana obrączka będzie odstawać od palca. W tym wypadku im większa grubość tym bardziej możecie mieć odczucie takiego "rozpychania" pomiędzy przestrzeniami palców. Dlatego też najgrubsza nie zawsze oznacza najlepsza.
  • profil wewnętrzny - wybierając własne obrączki rozpatrywaliśmy w sumie tylko dwa rodzaje profilu wewnętrznego: płaski i soczewkowy (czyli taki spłaszczony zaokrąglony w środku). Po za tymi dwoma są jeszcze dodatkowe o których mówiła nam sprzedawczyni: zaokrąglony oraz płaski z fazą. Do tych można doliczyć jeszcze (znalazłem w internecie) wklęsły. Profil ma duży w pływ na to jak będziecie odczuwać samą obrączkę na palcu oraz czy łatwo/ciężko będzie ją Wam zdejmować i zakładać.
  • średnica - ten wymiar to jest dość oczywisty. Za mała - obrączka Wam nie wejdzie na palec. Za duża - będzie z niego spadać. Najważniejsze to dobrać dla siebie najbardziej optymalny. W teorii zawsze można obrączkę poszerzyć albo zwęzić ale jest to zabieg mechaniczny działający na samą obrączkę. Nie każdy jubiler lub sklep jubilerski będzie chciał się tego podjąć, a i istnieje ryzyko, że np. kamienie osadzone w samej obrączce wypadną. Dlatego warto dobrze przemyśleć średnice obrączki na samym początku i się już tym później nie przejmować.
  • kształt - czyli okrągłe lub kwadratowe. To już zależy od Waszych preferencji jak się będziecie w nich czuć. Najpopularniejszym kształtem są zdecydowanie okrągłe. No i to zazwyczaj jest wybór Państwa młodych. Ze swojej strony dodam, że kwadratowe jak dla mnie były  mniej odczuwalne niż takie standardowe.
  • waga - sama waga obrączek będzie miała wpływ na ich odczuwanie przez Was po założeniu na rękę, oraz w dużej mierze na cenę końcową zestawu. Jest przede wszystkim powiązana z grubością oraz szerokością jaką wybierzecie więc nie szalejcie 😉
Salon jubilerski

Pierwsza - i najbardziej naturalna myśl - związana z zakupem obrączek ślubnych to salon jubilerski. Należy znaleźć chwilę czasu i pochodzić po prostu po kilku takich miejscach. Zdacie sobie wtedy sprawę jaki ciężki wybór przed Wami stoi 🙂 Ilość dostępnych rodzajów i krojów potrafi doprowadzić do zawrotów głowy. A im dłużej będziecie spędzać z nimi czasu tym ciężej będzie Wam się zdecydować na konkretny model. Po za tym w salonie macie często dostęp jedynie do pewnej części wszystkich modeli. Nie mniej warto poszukać i przede wszystkim przymierzać. Bez tego niestety nie znajdziecie tego jedynego modelu, który później znajdzie się na Waszych palcach.

Złotnik

Kolejnym miejscem, w którym możecie poszukiwać obrączek ślubnych jest pracownia złotnika. W zależności czy decydujecie się na wybór z katalogu - prawdopodobnie podobnego jaki był dostępny w salonie jubilerskim - czy przy zamówieniu spersonalizowanych obrączek wybór będzie podobnie duży. Natomiast uzyskujecie większą możliwość wpłynięcia na ostateczny wygląd Waszych obrączek. Decydując się na wybór złotnika możecie dokładnie sprecyzować praktycznie wszystkie elementy jakie chcecie mieć. Dodatkowo rozliczenie ze złotnikiem - czasami zdarza się również w salonie jubilerskim, ale o to musicie się dopytać - można dokonać w złotym kruszcu. Posiadając lub specjalnie na tę okazję dokupując złoty złom i przeznaczając go na wykonanie obrączek możecie znacząco obniżyć ich koszta - płacicie w zasadzie jedynie za robociznę. Może się to okazać kuszącą opcją więc zastanówcie się czy warto ją brać pod uwagę.

Przez internet

Trzecim kanałem za pośrednictwem którego możecie dokonać zakupu obrączek jest oczywiście internet. To tutaj będzie Wam najłatwiej poszukiwać i porównywać wybrane przez Was modele obrączek. Trzeba jedynie usiąść i poszukać. A to wszytko bez wychodzenia z domu 😉 Dodatkowym "za" zakupami w internecie jest też cena. Potrafi być ona zdecydowanie niższa niż w punktach stacjonarnych. Po za tym w jednym momencie macie dostęp do olbrzymiej bazy sklepów sprzedających obrączki. Wiąże się taki zakup jednak z kilkoma minusami. Macie mniejszy wpływ na personalizacje obrączek. Zazwyczaj zdjęcia poszczególnych modeli to jedynie rendery graficzne, więc ostateczny produkt może nieco inaczej wyglądać. I oczywiście nie przymierzycie ich przed zakupem a dopiero przy odbiorze.

Co się składa na cenę końcową

Na cenę kompletu obrączek ma wpływ przede wszystkim ich waga. Im cięższe obrączki tym cena będzie wyższa. Poza wagą wpływ ma również rodzaj złota i jego próba - im wyższa próba tym cena obrączek ślubnych również będzie wyższa. Najpopularniejszą próbą wybieraną na materiał do obrączek jest 585 czyli 14 karatów. Na cenę kompletu ma też wpływ wybór kamieni ozdobnych (jeśli się na takie zdecydujecie) - jaki to rodzaj, jaka jest ich waga w karatach a także ich ilość. Najpopularniejsze są diamenty ale trafiają się również oczka wykonane np. z rubinów. Ważne, że jeśli chcecie przyozdobić swoje obrączki nie musicie decydować się na kamienie szlachetne. Można podjąć decyzje
o zastąpieniu ich kamieniami ozdobnymi (nie szlachetnymi) i obniżyć przez to ich cenę. Zazwyczaj w cenie końcowej znajduję się również grawer i zamawiając taką usługę zostanie ona wykonana w cenie. W komplecie zapewne dostaniecie jeszcze gustowne pudełeczko aby przechować Wasze obrączki do czasu ślubu.

Odbiór

Przy odbiorze kompletu obrączek ślubnych powinniście otrzymać dowód zakupu
w postaci paragonu. Dodatkowo jeśli zdecydowaliście się na osadzenie kamieni szlachetnych w obrączkach to również certyfikat potwierdzający autentyczność kamieni. W razie problemów przysługuje Wam gwarancja. Oczywiście należy je jeszcze przymierzyć. W momencie jeśli byłoby coś nie tak to na pewno zostaną one poprawione nie odpłatnie. Czasami zdarza się, że po odbiorze salon jubilerski lub złotnik oferuje jedną poprawkę gratis - ale dopytajcie się o to by mieć pewność.

Kilka rad na koniec

Poszukując wymarzonych obrączek nie kierujcie swoich kroków jedynie do dużych (sieciowych) salonów jubilerskich. Popytajcie wśród znajomych i rodziny czy znają jeszcze jakieś inne - lokalne. Zdarza się, że właśnie w takim miejscu możecie znaleźć obrączki, które spełnią Wasze oczekiwania. Tak właśnie było w moim i żony przypadku. Ba, pomimo tego, że był to zdecydowanie mniejszy salon jubilerski - w porównaniu do popularnych sieciowych - cena obrączek była zdecydowanie niższa za cięższy komplet.

Zdarza się, że dostajecie propozycję rodowania Waszych obrączek lub już w momencie zakupu są one rodowane. Sam zabieg polega na naniesieniu cienkiej warstwy rodu na Wasze obrączki w trakcie elektrolitycznej kąpieli. Ma to posłużyć zabezpieczeniu powierzchni obrączki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nadaje to również takiego srebrnego koloru samym obrączką. Taka usługa może być wykonany w cenie zakupu kompletu lub za dodatkową opłatą. Jednak we wszystkim miejscach, w których spotykałem się z taką ofertą była ona odradzana z powodu tego, że z czasem warstwa rodu po prostu się ściera a sama obrączka traci "to coś". Oczywiście jest możliwość nałożenia ponownie warstwy rodu na obrączkę ale zazwyczaj wiązało się to z dodatkową opłatą.

A gdy już wiecie to wszytko to czas na znalezienie tych jedynych i wyjątkowych bo Waszych obrączek ślubnych 🙂

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.