Napisanie oryginalnego CV nie należy do najłatwiejszych rzeczy pod słońcem. Na szczęście znajdują się takie miejsca w sieci, które to ułatwiają. Jednym z nich jest portal CVwork. Czego można się z niego dowiedzieć i kto za nim stoi? Tego dowiesz się z tego wpisu.
Będąc czytelnikiem różnych blogów - jeszcze zanim założyłem swój - zawsze chciałem wzorem ich autorów pisać artykułu wraz ze specjalistami z różnych dziedzin.
Oczywiście Ci eksperci musieliby się specjalizować w dziedzinach, które byłyby przynajmniej w marginalnym stopniu powiązane z tematyką bloga.
Bo w końcu takie artykuły mają dawać największą wartość właśnie ich czytelnikom. Dzięki temu mogliby dowiedzieć się czegoś więcej z nowej dziedziny, ale nie na tyle oderwanej od tego, co ich aktualnie interesuje.
I teraz po tych kilkunastu latach i ja mam możliwość wziąć udział w takim przedsięwzięciu.
A kto się u mnie pojawi?
Czas pandemii i potrzeby zmian
Ostatni rok (piszę ten wstęp w okresie już luzowania obostrzeń po 3 fali zachorowań na COVID-19) był dla wielu branż bardzo ciężki.
Wiele osób, które do tej pory nie musiały się nigdy zastanawiać nad zmianą swojej pracy, zostały często z dnia na dzień postawione przed faktem, że jednak ich aktualna posada jest zagrożona. Albo w ogóle już na nich nie czeka.
I co większość osób w takiej sytuacji robi?
Zaczyna szukać nowego zajęcia w aktualnej rzeczywistości.
A aby tego dokonać trzeba zazwyczaj mieć przygotowane CV.
SPRAWDŹ Z CZEGO KORZYSTAM I MOGĘ CI POLECIĆ
Curriculum vitae
CV ma nas zawsze przedstawić w jak najlepszym świetle i zagwarantować nam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Niestety z CV jest podobnie jak z trendami w modzie 😉
Potrafią się z czasem zmieniać i przybierać różne formy.
Nasze CV, które od wielu lat mieliśmy schowane w szufladzie - trochę jak stary podkoszulek z logiem ulubionego zespołu z koncertu, na którym byliśmy 10 lat temu 😉 - mimo że spełnia dalej swoją funkcję, nie zawsze zagwarantuje nam ostateczny sukces.
Wiadomo, na pierwszą randkę T-shirtu z logiem Iron Maiden nie założymy. Choć znam wyjątki od tej reguły - pozdrawiam Tomka 🙂
Tylko jak stworzyć CV, które zagwarantuje taki sukces?
O tym (i nie tylko) piszą chłopaki z CVwork.pl.
Porady zawodowe i rozwój osobisty - poznaj Cvwork.pl
CVwork.pl to stosunkowo młoda strona internetowa, która została stworzona przez trzech znajomych Roberta, Piotra i Marcina. Jej misją jest udostępnianie darmowej wiedzy z zakresu rozwoju osobistego, doradztwa zawodowego oraz tworzenia CV i listów motywacyjnych.
Z tego wpisu dowiesz się, jak powstał ich portal, kim są owi chłopcy, a także poznasz kilka sztuczek, które pozwolą stworzyć idealne CV.
Pierwsza praca, czyli stres i obawy przed nowym
Każdy z nas musiał kiedyś zmierzyć się ze stresem spowodowanym rozmową kwalifikacyjną i nową pracą. Tak samo i my. Na początku swojej kariery zawodowej, nie wiedzieliśmy zbyt wiele o tym, czego się od nas wymaga, ani jak zachowywać się na rozmowie o pracę. Kiedyś nie było zbyt wielu materiałów na ten temat i jedyne co mogliśmy zrobić, to zachowywać się tak, jak zdawało się, że będzie najlepiej.
Dziś, w Internecie bez problemu można znaleźć wiedzę na temat tego, jak stworzyć CV, czy w jaki sposób ubrać się na rozmowę o pracę. My chcieliśmy jednak stworzyć, coś, co zbierze całą wiedzę z zakresu rozwoju osobistego, porad zawodowych, tworzenia aplikacji do pracy, a także tego, jak się w danych sytuacjach biznesowych zachowywać, w jednym miejscu.
Właśnie dlatego stworzyliśmy CVwork.pl – portal, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz z zakresu kariery i biznesu.
Zaciekawiony wpisem? Jeśli tak to dołącz do mojego newslettera, aby zawsze być z nimi na bieżąco 🙂 Zaczekaj to jeszcze nie wszystko - dodatkowo otrzymasz DARMOWEGO e-booka pomagającego oszczędzać pieniądze 🙂
Historia od podszewki, czyli jak powstał pomysł na portal CVwork
Studiowaliśmy razem informatykę w Gdańsku. Były to najlepsze czasy naszego życia – imprezy, urwane nocki, zabawy do białego rana... po prostu było cudnie. Mimo że studiowaliśmy razem, tylko Piotrek je ukończył, a ja (Marcin) z Robertem zdecydowaliśmy się podążyć nieco inną ścieżką. Jest to dziś całkowicie normalne. Coraz więcej osób, mimo ukończonych studiów lub kursów decyduje się często na podjęcie zupełnie innego zawodu niż ten, którego się wyuczył. Nie bój się więc zmieniać branży, tylko dlatego, że posiadasz wykształcenie takie a nie inne. Trzeba robić to, co się kocha!
Do dziś nie tylko pracujemy razem, ale też kolegujemy się i chodzimy razem na piwo. Co prawda z wyjściami w ‘tych czasach’ bywa różnie, ale mimo tego, wciąż trzymamy się razem.
Pierwsze myśli na temat tego, żeby założyć portal internetowy, CVwork miały miejsce jeszcze 7-8 lat temu, kiedy musieliśmy aplikować na praktyki zawodowe podczas studiów. Wydawało się to łatwe, ale w rzeczywistości, było zupełnie odwrotnie. Na 4 miejsca w jednej z najlepszych firm w mieście, chętnych było blisko 50 osób.
Żaden z pracodawców nie znał studentów, którzy ubiegali się o miejsca praktyk, a więc o zatrudnieniu decydowało CV, które musieliśmy przesłać. Ja z Robertem zdecydowaliśmy się na bardzo odważne CV jak na tamte czasy, które było kolorowe i zawarte w nim były śmieszne anegdoty programistyczne. Piotrek zaś przesłał CV klasyczne, które niczym nie wyróżniało się na tle pozostałych kandydatów. Jak myślicie, którzy z nas dostali się na praktyki? Oczywiście, ja z Robertem!
To wydarzenie pokazało nam, że większość społeczeństwa nie przykłada się do tworzenia CV, mimo że mają one tak ogromne znaczenie podczas rekrutacji i wyboru pracowników.
Poszukiwanie idealnego rozwiązania
Zanim założyliśmy CVwork.pl stworzyliśmy też kilka innych portali tego typu. Wszystkie okazały się jednak klapą, ze względu na to, że na rynku znajdowało się sporo podobnych rozwiązań. Były to portale, w których można było w kilka minut wygenerować CV na gotowym szablonie, które z jednej strony cieszą się popularnością, ale z drugiej tworzone są przez ogromne firmy, którym zależy wyłącznie na pieniądzach.
Gdy dwa serwisy upadły, stwierdziliśmy, że czas na coś innego, zmieniliśmy nieco formę i zdecydowaliśmy, że stworzymy stronę, na której poza szablonami CV, znajdą się też porady jak je tworzyć i wiele więcej.
Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Praktycznie kilka tygodni po rozpoczęciu działania, nasz sklep zaczęli odwiedzać użytkownicy i niektórzy z nich decydowali się na zakup tworzonych przez nas szablonów.
Plany na przyszłość
Nasza strona internetowa jest jeszcze bardzo młoda. Nie poddajemy się jednak i publikujemy na niej treści, które zawierają merytoryczną jak i praktyczną wiedzę. Do końca roku chcemy stworzyć całą sieć artykułów dotyczących pisania CV, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych, a smaczkiem ma być darmowy test Gallupa.
Nie chcemy jednak kopiować testu jeden do jednego, ponieważ mamy na niego własną wizję. Mamy też ogromną nadzieję, że wśród polskiej społeczności będzie się on cieszył podobnym zainteresowaniem, co wspomniany test Gallupa.
Będziemy też tworzyć i dodawać nowe szablony CV, tak aby jak najszersza część społeczeństwa mogła znaleźć wśród naszych ofert coś dla siebie. Na razie większość z dostępnych szablonów, to dość kreatywne rozwiązania, ale z czasem znajdą się też nieco prostsze i klasyczne wzory dostępne za darmo.
Jak stworzyć CV, które gwarantuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?
Na niektóre stanowiska pracy, aplikuje nawet 200 osób. Dla pracodawcy lub rekrutera wiąże się to z długim przeglądaniem dokumentów. Nie każdy rekruter spędza podczas tego procesu dużo czasu. Średnio zajmuje im to 6 sekund. Dlaczego tak krótko? Ponieważ większość dokumentów nie jest atrakcyjna lub stworzona na szybko, co widać gołym okiem.
Jeśli chcesz, żeby Twoja aplikacja została przeczytana i wyróżniona przez pracodawcę, musisz się nieco postarać. Nie możesz przygotowywać na szybko dokumentu i liczyć na cudowne zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji. Jednak jak stworzyć CV, które zwiększy szanse podczas rekrutacji do pracy? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Jak napisać perfekcyjne CV?
Pierwszym, według nas najważniejszym elementem, jest oprawa wizualna naszego CV. Nie możesz wysłać czarno białej kartki, na której informacje o Tobie nie będą dobrze widoczne. Co prawda na niektóre stanowiska, jak prawnik, czy lekarz, lepiej jest wybrać szablon prosty, ale w większości przypadków to ten kreatywny da dużą przewagę.
Trzeba to jednak robić z umiarem. Aplikując na grafika, czy inny zawód, w którym liczy się kreatywność, możesz sobie pozwolić na odrobinę ekscentryzmu, jednak pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Podsumowanie zawodowe
Jest to sekcja, która bardzo często jako jedyna zostaje przeczytana przez rekrutera. Powinieneś więc mocno się przyłożyć do jej napisania. Powinna zawierać od 4 do 5 zdań i przestawiać Cię. Możesz tam zawrzeć swoje cele zawodowe, co chcesz osiągnąć w nowej pracy i co Cię do niej motywuje.
Doświadczenie zawodowe
Druga sekcja, która powinna znaleźć się od razu pod sekcją podsumowania. Pisząc o swoim doświadczeniu, postaraj się zachować zasadę odwróconej chronologii. Oznacza to, że ostatnią lub aktualną pracę powinieneś umieścić na samej górze listy, a pierwszą – na samym dole.
Tworząc listę doświadczenia, pamiętaj o tym, że podając dokładną datę rozpoczęcia i ukończenia pracy zwiększasz swoją wiarygodność. Jest to bardzo ważne w CV.
Umiejętności
Kolejny niezbędny element każdego CV. Powinieneś się tu skupić na umiejętnościach twardych, z których jesteś dumny, a także na tych, które pracodawca umieścił w ogłoszeniu o pracę.
Jeżeli zaś chodzi o umiejętności miękkie, zapisz wyłącznie te, które według Ciebie przydadzą się na danym stanowisku. Pracowitość może wpisać każdy kandydat, a nie wnosi ono żadnej wartości do Twojej aplikacji. Nie zamieszczaj więc takich umiejętności, które wydają się zbędne.
Wykształcenie
Jeszcze kilka lat temu jedna z najważniejszych sekcji w CV. Dziś, coraz mniej pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie kandydatów. Bardziej liczą się dziś osoby, które lubią to co robią i znają się na wykonywaniu danej pracy, niż takie, które skończyły 10 kursów i szkół, ale mało potrafią.
Zapisz tu wyłącznie tytuły, które uzyskałeś, szkoły, które ukończyłeś i daty, w których do nich uczęszczałeś.
Zainteresowania
Sporo osób wciąż uważa, że pisanie w CV o swoich zainteresowaniach nie ma sensu. Jest zupełnie odwrotnie. Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na ludzką stronę pracowników. Warto więc pokazać, że jesteśmy kreatywni i czas wolny potrafimy spędzić, rozwijając swoje pasje.
Ogromnym atutem będzie, jeżeli Twoje zainteresowania w jakiś sposób łączą się z pracą, do której aplikujesz. Pracownik, który pasjonuje się wykonywaną pracą, jest wart o wiele więcej, niż taki, który wykonuje ją z przymusu.
Idealne CV – czy istnieje?
Z jednej strony tak, z drugiej nie. Zależy jak na to spojrzeć. Każde ogłoszenie o pracę jest nieco inne, tak więc nie ma idealnego CV, które odpowie na wszystkie potrzeby zawarte w ogłoszeniach na np. programistę. Jeśli zaś dopasujesz swoją aplikację do każdego ogłoszenia oddzielnie, wtedy Twoje CV znacznie przybliży się do tego perfekcyjnego.
Czy warto pisać list motywacyjny?
Jak najbardziej warto! Szczególnie jeżeli mówimy tutaj o młodych pracownikach lub absolwentach, którzy nie mogą pochwalić się doświadczeniem w CV.
List motywacyjny pokazuje pracodawcy, że naprawdę zależy nam na danym stanowisku i często może zdarzyć się tak, że mimo młodego wieku i braku doświadczenia, taki pracownik zostanie wybrany zamiast tego doświadczonego.
To by było na tyle, jeżeli chodzi o nas i o podstawy tworzenia dobrych CV. Jeżeli macie do nas jakieś pytania, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy, gdzie chętnie odpowiemy na wasze pytania 🙂
Ja również się do tego przyłączam i mam do Ciebie jeszcze kilka pytań 🙂
Co sądzisz na temat swojego CV, patrząc przez pryzmat zmian, które zachodzą na rynku pracy i tego, o czym piszą chłopaki z Cvwork? Czy obroniłoby się ono na tle innych wysłanych życiorysów rekruterowi? A może masz pomysł jak takie typowe CV w ogóle zastąpić i próbować w inny sposób aplikować na stanowisko?
Daj znać w komentarzu 🙂
Cześć.
Cześć! Mam na imię Jakub, ale wolę jak się mówi do mnie Kuba. Na co dzień pracuje na etacie (niezwiązanym z tematyką bloga), ale za to w nocy, gdy nikt nie patrzy - walczę ze złymi nawykami finansowymi oraz zmęczeniem, bo kto ma małe dziecko, ten wie, jakie to stawia przed nim wyzwania 😉 Dzięki temu nietypowemu hobby (mowa o finansach oczywiście 😉 ) zostałem bohaterem w naszym domu. Zresztą jak wiadomo - nie każdy heros musi nosić pelerynę 😉 Czytaj dalej
Mogą Cię zainteresować
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Zostaw komentarz