Leżaki z parasolami z widokiem na morze i górt

Jak zaplanować tanie wakacje?

autor
Brak komentarzy

30 odpowiedzi na pytanie - Jak zaplanować tanie wakacje? Pomogą one odpocząć nie tylko Tobie ale i Twojemu portfelowi. Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na to - to ten wpis jest jak najbardziej dla Ciebie. 

Na sam pomysł tego artykułu wpadłem tworząc inny wpis związany z cyklem "Ślub na głowie" - A w podróż poślubną pojedziemy... Zapraszam Cię serdecznie do zaznajomienia się i z treścią cyklu i samego wpisu. Może Ci się kiedyś przydać ta wiedza 🙂 A jeśli aktualnie nie planujesz małżeństwa lub ten etap jest za Tobą to zachęcam do zapoznania się z radami jak praktycznie zorganizować tani wypoczynek.

Słowem wstępu

W tym momencie większość z nas zastanawia się jak spędzić wakacje. Tak to ten cieplejszy okres, w którym większość z nas ma urlop i będzie można oddać się słodkiemu nic nieróbstwu. Chyba, że staropolską tradycją planujesz mały remont 😉 to życzę Ci
w nim powodzenia. Jeśli jednak myślisz tylko o tym aby odpocząć to można powiedzieć, że jest to już ostatni dzwonek na Twoje odpowiednie przygotowanie się do tego. Zwłaszcza jeśli nie chcesz na swoje wakacje przeznaczyć wszystkich pieniędzy z portfela 😉 ale o tym za chwile.

Sam artykuł podzieliłem na kilka etapów. Tak żeby łatwiej było nawigować we wpisie. Podlinkowałem również przydatne aplikacje i strony, które mogą się Wam przydać przy organizacji wyjazdu i nie tylko. Sam z nich korzystam i uważam, że rewelacyjnie spełniają swoje funkcje. Podejrzewam, że pewnie część rzeczy, o których piszę jest oczywista ale może Was czymś zaskoczę 😉 Nie przedłużając już zbytnio - bo czas to pieniądz i o tym zaraz się przekonacie - zapraszam dalej 😉


Znajdź mnie w social mediach


Przed wyjazdem

1. Zaplanuj Swój budżet i staraj się go nie przekraczać. Jeśli nie wystarczy Ci gotówki na wyjazd, wyjedź po prostu w późniejszym terminie żeby mieć czas odłożyć dodatkowe pieniądze. Niech nie kusi Cię wzięcie pożyczki. Może i wypoczniesz na wyjeździe ale potem raty mogą nie dać Ci już tego komfortu 😉

2. Jeśli znasz kwotę jaką wydajesz na wakacje co roku to może odkładaj na nie po każdej pensji. Co miesiąc mniejsza kwota jest łatwiejsza do przegryzienia niż wydatek sporej sumy pieniędzy jednorazowo.

3. Sprawdź daty ważności swoich dokumentów. Zwłaszcza paszportu - jeśli wyjeżdżasz po za strefę Schengen - ponieważ nie pojedziesz nigdzie dalej niż na lotnisko jeśli sam paszport uległ przedawnieniu. Sprawdź również koszty uzyskania wizy - jeśli będzie wymagany jej zakup - i zorientuj się gdzie bardziej opłaca się ją kupić. Zasięgniesz tych informacji na tronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

4. Im wcześniej podejmiesz decyzje o wyjeździe tym lepiej. Dokonując zakupu lub rezerwacji przed rozpoczęciem sezonu Twoje koszta będą zdecydowanie niższe.

5. W momencie gdy przegapiłeś zakupy przed rozpoczęciem sezonu nic się nie martw. Pozostały jeszcze oferty wycieczek typu last minut lub wyjazdy po sezonie, które mogą się okazać zdecydowanie tańsze niż w ofercie regularnej.


Ranking kont i lokat


Zanim kupisz sprawdź

6. Kupując zorganizowaną wycieczkę zwróć uwagę na koszty dodatkowe. Sprawdź czy wszytko co Ci proponuje biuro podróży jest Ci potrzebne i czy organizując to sobie samemu nie zrobisz tego taniej. Może to znacząco obniżyć Twoje koszta a Tobie pozwoli więcej wydać na przyjemności lub po prostu zaoszczędzić.

7. Zanim podpiszesz umowę zwróć uwagę na jej ogólne warunki.
Czy nie istnieją dodatkowe opłaty, które będziesz musiał pokryć ekstra po samym zakupie wycieczki jak np. opłata klimatyczna. W niej są też zawarte informacje czego Ty możesz wymagać od biura podróży. W razie niezadowolenia przysługują Ci zwroty i gwarancje.

8. Nie lubisz jeździć na zorganizowane wczasy? Zorganizuj wszytko samemu.
Nie ponosisz kosztów pośredników więc już teraz jesteś kilka stówek do przodu 🙂

9. Wykorzystuj podlinkowane strony i aplikacje aby kupować z wyprzedzeniem tanie bilety. Robiąc to z dużym zapasem czasu oszczędzasz nie tylko czas ale i pieniądze.

10. Sprawdzaj i porównuj ceny hoteli, w których się chcesz zatrzymać aby znaleźć najlepszą ofertę. I tutaj też stosuj zasadę - im wcześniej tym lepiej. Rezerwując
z wyprzedzeniem na pewno zaoszczędzisz.

11. Nie chcesz mieszkać w hotelu bądź ceny są zdecydowanie za wysokie? Poszukaj prywatnych kwater w wybranej lokalizacji. Zwróć uwagę również na to, że im dalej od centrum tym prawdopodobnie mniej zapłacisz. Czasem spacer na plaże dobrze zrobi nie tylko Tobie ale i Twojemu portfelowi 🙂

12. Zwróć uwagę na miesiące, dni a nawet godziny zakupu biletów i rezerwacji noclegów. Sprawdź czy wylot lub przyjazd w dane miejsce dzień później nie będzie bardziej opłacalny.

13. Porównuj ceny przejazdu w kilku miejscach. Nie każda wyszukiwarka podaje
te same ceny. Nie zawsze również musisz się decydować na zakup biletu lotniczego. Przy ograniczonym budżecie czasem może lepiej wybrać pociąg lub autokar.

14. Jeśli masz mocno ograniczony budżet a bardzo chcesz gdzieś jechać zastanów się nad krótką wycieczką do miast naszych granicznych sąsiadów. Kto powiedział, że wyjazd wakacyjny to muszą być tylko plaże i palmy 😉Zwróć uwagę

15. Przed zakupem biletów sprawdź ile możesz przewieźć w bagażu. Staraj się nie przekroczyć tej wagi aby przed nadaniem walizek nie doliczono Ci dodatkowej opłaty. Zwróć uwagę również na inne opłaty aby nie zaskoczyły Cie one już na lotnisku np. brak karty pokładowej i koszt jej wydrukowania w punkcie.

16. Chcąc jechać na wczasy swoim autem sprawdź w jakim jest on stanie technicznym. Nie ma nic gorszego niż naprawa auta na obczyźnie. Zabierz ze sobą również elementy eksploatacyjne jak bezpieczniki czy żarówki. Po co kupować je zagranicą i narażać się na dodatkowe koszty.

17. Sprawdź co obejmuje Twoje ubezpieczenie OC i AC. Czy zabezpiecza Cię ono
w razie nieprzewidzianych wypadków w trakcie podróży. Jeśli nie - zastanów się nad dokupieniem dodatkowego chroniącego Cię przed nie przewidzianymi zdarzeniami.

18. Zapoznaj się z przepisami jakie obowiązują w poszczególnych krajach.
Nie zawsze pokrywają się one z Polskimi. Zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe auta. Zakup również winietę jeśli jest ona wymagana. Najlepiej tuż po przekroczeniu granicy - podobno są najtańsze 🙂 Sprawdź również ceny paliw na trasie
i postaraj się przewidzieć mniej więcej gdzie chcesz tankować.

19. Wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty leczenia w obcym kraju mogą być niebotyczne nawet jeśli pójdziesz do lekarza z jakąś drobną sprawą.

20. Nie masz ochoty wszystkiego ogarniać samemu? Zwróć uwagę na zakupy grupowe. Możesz znaleźć ciekawe miejsce do wypoczynku za nie duże pieniądze. Wadą jest to,
że nie zawsze okres pobytu może Ci odpowiadać.

20a. Przyjrzyj się co obejmuje taka oferta - jak pisałem w innym poście - to, że jedziecie do SPA nie znaczy, że będziecie mogli z niego bez ograniczeń korzystać. Dodatkowo - jeśli organizator nie sprzeda wystarczającej ilości "biletów" wyjazd może się nie odbyć.Zaoszczędzisz

21. Przebywając za granicą unikaj płacenia kartą. O ile nie odczujesz tego od razu to po powrocie możesz być nie mile zaskoczony ilością dostępnych środków na koncie. Płacąc kartą narażasz się na mało korzystny przelicznik złotówek względem obcej waluty. Jeśli nie chcesz nosić gotówki ze sobą rozważ założenie konta walutowego lub karty wielowalutowej.

22. Teoretycznie bardziej opłaca się wymienić złotówki na obcą walutę w kraju,
w którym się przebywa
. Przygotuj się jednak na to, że nie w każdym kraju znają złotówki i mogą nie chcieć ich wymienić. Lepszym rozwiązaniem jest zabranie twardej waluty jaką są dolary lub euro i za jej pośrednictwem sfinalizowanie kupna lokalnego pieniądza. Może się również okazać, że przelicznik będzie zdecydowanie lepszy niż w kraju.

23. Wymieniając gotówkę na miejscu zorientuj się jak wygląda lokalna waluta aby nie dać się oszukać nieuczciwym pracownikom kantorów. Nie wymieniaj jej również
u nieznajomych na ulicy
mimo tego, że mogą oferować o wiele lepsze warunki.

24. Staraj się na miejscu swojego pobytu korzystać z rowerów lub komunikacji miejskiej - jeśli taka istnieje. Ograniczy to Twoje wydatki i pozwoli więcej zobaczyć. Skupisz się bardziej nad zwiedzaniem konkretnych miejsc niż nad drogą, która do nich prowadzi.

25. Podejmując decyzję o wynajęciu auta wykup dodatkowe ubezpieczenie.
W razie kolizji drogowej nie zostaniesz obciążony kosztami napraw. Zabezpieczy Cię to także przed osobami czyhającymi na turystów, które na przysłowiową "stłuczkę" będą chciały wyciągnąć od Ciebie pieniądze.

26. Chcąc zjeść w restauracji sprawdź ją w internecie - linki w ostatniej części wpisu. Poznasz przedział cenowy oraz opinie na jej temat. Unikniesz nie komfortowych sytuacji, w których jakość do ceny nie była adekwatna a Ty nie wydasz pieniędzy na byle co.

27. Jeśli nie chcesz jeść w restauracjach zapoznaj się z lokalnymi cenami produktów spożywczych. Po za tym większość krajów ma swoje "biedronki" więc gotowanie samemu nie zawsze musi się wiązać z większymi kosztami.

Wiedza to potęga

28. Wybierając się w podróż przeszukaj blogi podróżnicze. Zawsze znajdziesz ciekawe informacje z pierwszej ręki na temat miejsca, które chcesz odwiedzić lub które są tego warte.

29. Przed wyjazdem sprawdź i zastanów się co chcesz zwiedzić oraz jakie są tego koszta. Może się okazać, że obejmują Cię również jakieś promocje lub zniżki. Czasem warto poświęcić parę chwil aby dowiedzieć się czy nie przysługuje Ci nawet darmowe wejście za spełnienie nie wygórowanych warunków.

30. Przed wyjazdem sprawdź jakie będą koszta korzystania z telefonu komórkowego na miejscu. Jak jest naliczany roaming i internet. Może lepiej zakupić kartę lokalnego operatora aby normalne korzystanie z telefonu nie generowało dodatkowego obciążenia abonmentu.

I to na razie wszystkie porady jakie mogę Wam podsunąć. Jeśli znacie jakieś inne sposoby na tanie zorganizowanie wakacji zapraszam do komentowania. Mam nadzieje, że przed przyszłym sezonem będzie ich zdecydowanie więcej a sam artykuł dzięki temu się rozrośnie 😉Przydatne strony i aplikacje

Chcąc wybrać fajny i przede wszystkim tani pokój hotelowy możemy posłużyć się kilkoma stronami bądź aplikacjami. Osobiście najczęściej przeglądam oferty jakie mają do zaproponowania strony Booking.com, Trivago oraz aplikacja TripAdwisor. O ile dwie pierwsze strony służą do wyszukiwania tanich pokoi hotelowych to trzecia jest przeze mnie najbardziej lubiana. Pozwala nie tylko znaleźć i wynająć tanio pokój hotelowy ale przede wszystkim sprawdzić jaką opinie ma dany obiekt w sieci. Wiem, że takie oceny są dostępne również na wcześniej wymienionych stronach ale jakoś tak zazwyczaj sugeruje się oceną TripAdwisor. Dodatkowo pokazuje również wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne, restauracje itp. Taki kombajn pozwalający zorientować się co jest ciekawego w okolicy naszego noclegu i ułatwiający nam zorganizowanie sobie czasu wolnego.

Odnośnie restauracji to sugeruje tutaj również korzystać z aplikacji Yelp. Za jej pośrednictwem nie tylko znajdziecie fajne restauracje ale również - w razie potrzeby - inne zakłady usługowe np. fryzjera. więc gdy będzie Wam ktoś taki potrzebny to przynajmniej będziecie mogli sprawdzić jego opinie w sieci.

Gdy nie będziecie zainteresowani wynajęciem pokoju hotelowego i wolelibyście coś
w innym standardzie - nie koniecznie gorszym - to fajną opcją wydaje się skorzystanie
z aplikacji Airbnb. Jest to aplikacja wyszukująca noclegi w prywatnych kwaterach. I nie ogranicza się jedynie do pokoi. Można za jej pośrednictwem wynająć nawet cały dom. Świetna sprawa dla tych, którzy chcą spędzić wakacje w bardziej domowych warunkach 😉

Jeśli już znaleźliśmy interesujące nas lokum to trzeba do niego jakoś dojechać lub dolecieć. W tym drugim przypadku świetną wyszukiwarką tanich lotów jest Skyscanner. Prosta i funkcjonalna wyszukiwarka pozwalająca nam na znalezienie i kupienie tanich biletów lotniczych. Tutaj jak wspomniałem wcześniej czas ma olbrzymie znaczenie więc im wcześniej zakupicie bilet tym jego cena będzie niższa. Na podobnej zasadzie działa również Kayak. Także można sobie porównywać ceny i wybierać te, które bardziej Wam pasują.

Na ten moment to tyle w temacie organizowania tanich wakacji. Mam nadzieje, że ten wpis pozwoli Wam zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych i przeznaczyć je na swoje wakacyjne przyjemności. Albo - co moim zdaniem lepsze - dopiąć Wasz wakacyjny budżet lub podsunąć Wam rozwiązanie spraw "nierozwiązywalnych" 🙂

Powodzenia i wypoczywajcie.


Podobał Ci się artykuł?

Dołącz do subskrybentów bloga FinanseMłodych.pl i bądź zawsze na bieżąco ze wszystkimi wpisami jakie ukazują się na jego łamach. Dodatkowo - będziesz z wyprzedzeniem otrzymywał ekstra materiały oraz wpisy, które nigdzie indziej nie są publikowane. Docierają one tylko do moich subskrybentów 🙂

Czekaj to jeszcze nie wszytko!!!

Na START subskrypcji dostaniesz ode mnie jeszcze mały prezent 🙂

Nie zwlekaj i zapisz się już teraz!!!


Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.