fotograf na weselu patrzy na zrobione zdjęcie

Przygotowania do ślubu i wesela – fotograf i kamerzysta

autor
Brak komentarzy

Przygotowania do ślubu i wesela - idziemy w nich jak burza z piorunami. Pozostał nam do znalezienia ostatni - ale nie mniej ważny - członek Waszej ekipy weselnej. A będzie nim fotograf i kamerzysta. I to na nich dwóch się teraz skupimy.

Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie nic tak nie zapada w pamięć jak wujostwo tańczące na parkiecie. A jeszcze lepiej jak można takie wspomnienie mieć na stałe -
w formie fotografii lub filmu. Dla Was też będzie to nie lada pamiątka. Zwłaszcza, że szykowaliście się do tego wieczoru dobrych kilkanaście miesięcy. Niestety ludzka pamięć potrafi płatać figle i z czasem pewne wspomnienia się zacierają. Dlatego - dzięki ekipie
w postaci fotografa i kamerzysty - zachowacie je w formacie HD.

Zaczynamy szukać

Aby upamiętnić wszystkie chwile tego ważnego wydarzenia jakim jest Wasz ślub warto zastanowić się nad wynajmem profesjonalnego fotografa. W tym przypadku należy zacząć szukać takiej osoby mniej więcej z dwu letnim wyprzedzeniem. Tak, tak - im wcześniej tym lepiej. Same poszukiwania można zacząć podobnie jak orkiestry weselnej - od najbliższych znajomych i rodziny. Wystarczy przejrzeć zdjęcia ślubne i zobaczyć czy nam się one podobają. Wierzcie lub nie ale zauważycie na pewno jeśli będą one po prostu słabo zrobione. Po za tym, sami na nich obecni na pewno powiedzą Wam jeżeli byłoby coś nie tak. W innym wypadku internet aż huczy od ofert wynajmu i nie powinno być większego problemu z wybraniem przez Was odpowiedniej oferty. Bardzo często fotograf współpracuje również z kamerzystą. Także jeśli chcielibyście mieć jeszcze film to zazwyczaj jest on robiony w pakiecie ze zdjęciami.

Tak samo jak w wypadku orkiestry weselnej zastanówcie się czego oczekujecie od fotografa i kamerzysty. Jakie zdjęcia Was interesują? Jaki film będzie Wam odpowiadał? Co byście chcieli aby zostało uchwycone na "kliszy". Warto ustalić takie sprawy jeszcze przed spotkaniem ponieważ może się okazać, że dana ekipa nie będzie w stanie wykonać usługi jaka Was interesuje. Wy dzięki określeniu Waszych potrzeb zawczasu zdążycie znaleźć odpowiedni zespół, który spełni Wasze oczekiwania. Jeśli Waszym marzeniem będą wstawki kręcone z drona to pamiętajcie aby poprosić
o przedstawienie Wam stosownych zezwoleń. Nikt nie chce aby niewprawiona osoba spowodowała jakiś wypadek z Waszym lub Waszych gości udziałem.


Znajdź mnie w social mediach


Jakie koszty

Oprócz kwoty za wynajem ekipy musicie ich dopisać do listy gości i opłacić im miejsce przy stole. Należy również sprawdzić czy dojazd do Waszych domów, miejsca ceremonii i sali weselnej jest w cenie, czy będzie trzeba dodatkowo do tego dopłacić. Podobnie jak w przypadku orkiestry należy określić pewne sprawy związane z obsługą Waszego wesela. Na co wyrażacie zgodę a czemu jesteście kategorycznie przeciwni.

Powinniście zwrócić uwagę na to co znajduje się w ofercie cenowej konkretnego fotografa. Czy dostaniecie sam album ze zdjęciami czy może foto-książkę? W jakim formacie zostanie nakręcony film z wesela? Ile płyt z filmem i na jakim nośniku je dostaniecie? Ile czasu będzie trzeba czekać na gotowe zdjęcia? Czy dochodzą dodatkowe sesje w plenerze i jaki jest ich koszt? To tylko część pytań jakie powinniście zadać.
I w tym przypadku również należy sporządzić odpowiednią umowę. A przy jej podpisywaniu najprawdopodobniej zapłacić drobną zaliczkę.

Porada odnośnie ceny

Sam jeszcze przed wzięciem ślubu trafiłem na pewien artykuł napisany dla jednego
z popularniejszych portali w naszym kraju. Autor tego artykułu, nomen omen zajmujący się fotografią ślubno-weselną, zwrócił uwagę na ceny takich usług.  Najważniejsze co z niego wynikało to stosunek "ceny do jakości". I prosta zależność. Im cena niższa tym prawdopodobnie i jakość. Jeśli ktoś w Waszym regionie ogłasza się zdecydowanie poniżej jakiejś średniej to prawdopodobnie jest to początkujący fotograf - amator. Możliwe, że jest to osoba szukająca swoich pierwszych zleceń. Wiadomo od czegoś trzeba zacząć.
I właśnie ceną chce przyciągnąć swoich pierwszych klientów. Cena średnia dla danego obszaru to już tacy powiedzmy szczerze wyjadacze. W dużej mierze solidne firmy będące na rynku już trochę czasu. Jakość takich zdjęć będzie na pewno na wyższym poziomie. Cena jakby "z kosmosu" to już prawdopodobnie "fotograf przez duże F", który i z Wami
w podróż poślubną pojedzie aby ją uwiecznić.

Dlatego też zacznijcie trenować uśmiech numer "5" bo na pewno Wam się przyda.

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.